Samsung QE75QN900A review
Samsung QE75QN900A review
(Image credit: © Future)
What Hi-Fi? Verdict
Pros
    Great build
    Feature-rich and smart
    Superb shading and contrast
    Excellent scaling abilities
Cons
    No Dolby Vision
The Samsung QE75QN900A is a 75in version of Samsung’s third generation of 8K TVs, but the first to be backed by a Mini LED lighting system rather than the standard LED set-up. As the name suggests, Mini LEDs are much smaller than standard LEDs, the size of glitter in your hand, and numbering in the thousands, rather than the hundreds, on your TV panel.
Latest Videos From
Pricing
Build
Samsung QE75QN900A build
(Image credit: Future)
The Samsung QE75QN900A follows the same design as last year’s Samsung 8K TVs. The Infinity Screen brings an impressive edge-to-edge glass pane, wrapped in a classy looking metallic matrix rim. The 0.8mm bezel means the picture goes all the way up to the edge with virtually no black buffer – it’s like the whole TV is picture from edge to edge.
Samsung QE75QN900A tech specs
Samsung QE75QN900A
(Image credit: Future / Star Trek Picard, Amazon Prime)
Display type Neo QLED, 8K HDR (HDR10, HDR10+, HLG)
Sound system 6.2.2ch, 80W
One Connect Yes
4K@120Hz Yes
HDMI 2.1 sockets x4
Dimensions (hwd) 102 x 165 x 32cm (with stand)
Weight 41kg (with stand)
Samsung has adopted the infinity name to describe the thickness of this 8K Neo QLED TV. It’s the same 16mm thickness all round, with no protrusions on the rear whatsoever. That’s both rare and remarkably pleasing to the eye. Should you choose to wall-mount (a frame is included in the box), there won’t be an issue with any unsightly side views. This so-called Infinity One Design means it looks great from all angles, on which subject, Samsung has ditched the slight three-degree backward lean of the outgoing Q950TS.
Features
Samsung QE75QN900A features
Picture
Samsung QE75QN900A picture
Sound
Samsung QE75QN900A sound
As Samsung’s top 8K TV this year, the QE75QN900A gets its best audio offering, known as Object Tracking Sound (OTS) Pro. It consists of a row of four mid/bass drivers at the bottom of the rear and two tweeters. Then there are two height speakers on the top of the set and a pair of side-firers in what Samsung claims as a 6.2.2 channel arrangement with 80W of amplification to back it up.
Verdict
Samsung has doubled down on 8K by adding Neo QLED backlighting and has created a set that’s impossible to ignore. For the first time, this is a super hi-res TV that we’d like to own. It’s consistent at scaling and so adept with contrast that it easily outperforms other 4K panels we’ve seen at the 75in size. We look forward to prices dropping and the technology becoming more widespread – 8K is ready whenever you are.