LG OLED65GX review
LG OLED65GX review
(Image credit: © LG / Bosch, Amazon Prime)
What Hi-Fi? Verdict
LG’s first 2020 OLED is a beautiful TV that improves on its predecessors in a few key areas
Pros
    Consistent, natural performance
    Improved motion and dark detail
    Lovely design
Cons
    Currently lacks UK catch-up apps
    No feet or pedestal in the box
In our world, few things are more exciting than the arrival of the year’s first LG OLED TV.
Latest Videos From
Price
As well as the 65in version on test here, the GX is available in 55in and 77in sizes.
Design
LG OLED65GX design
(Image credit: LG)
In the case of the GX, the CX’s 40W, 2.2ch sound system has been replaced by a 60W, 4.2ch audio arrangement, however, it is undoubtedly the design that most potential buyers will be most drawn to.
Features
LG OLED65GX features
(Image credit: LG)
Those connections include aerial and satellite inputs, three USBs and an ethernet socket (there’s wi-fi, too). There’s an optical audio output, as well as a 3.5mm analogue audio output that doubles as a headphone socket (the TV also supports Bluetooth 5.0).