Philips 55OLED805 review
Philips 55OLED805 review
(Image credit: © Philips / Alex Rider, Amazon Prime)
What Hi-Fi? Verdict
Pros
    Crisp and detailed picture
    Strong sound
    Ambilight
Cons
    Highlights could be brighter
    Not the best choice for gamers
Latest Videos From
Pricing
We’re reviewing the OLED805 in its 55in guise, but there is also a 65in version if you’d like to go bigger. Philips hasn’t yet announced plans for a 48in OLED. The company doesn’t currently sell any OLED TVs in the US or Australia.