Sharp LC-70LE741E review
What Hi-Fi? Verdict
If you're after the best inch per pound ratio around, you're going to like this Sharp
Pros
    Loads of screen for the money
    Freeview HD, DLNA
    pictures are colourful and clean
    HD looks good, 3D is stable
Cons
    Some issues with motion
    weak smart TV offering
We understand if you have to take our word for it on this one, but suffice to say that somehow a 70in TV seems a heck of a lot bigger than a 65in TV.
We’ve become strangely accustomed to the likes of 50in+ sets in recent years, and have to consciously remind ourselves how big these TVs are when it comes to testing. Remembering what we have room for in our own homes normally does the trick.
But with a 70in TV such as this Sharp LC-70LE741E (a suitably large model name), we don’t need reminding.
Latest Videos From
So even as we heave it out of the box/small shed in which it’s delivered, we’re thinking this 70in LCD TV has the potential to be something of a steal.