Denon AVR-X1300W review
What Hi-Fi? Verdict
A talented and well-equipped entry-level AV amp, albeit not necessarily your go-to starting point
Pros
    Brimming with features
    Vast file and format compatibility
    Dolby Atmos support
    Big, weighty and articulate sound
    Spacious, well-integrated soundfield
    Consistent two-channel performance
Cons
    Against tough competition
    Flaky control app
If something sounds too good to be true it probably is.
Latest Videos From
Specs
The AVR-X1300W also decodes the latest and greatest surround sound formats (Dolby True HD, DTS HD and Atmos, with DTS:X arriving soon via a software update); it can stream popular two-channel formats from DSD 5.6MHz to AIFF and 24bit/192kHz FLAC and WAV; and it’s well equipped, with wi-fi, Bluetooth, AirPlay, Spotify Connect and multiple 4K-supporting HDMI inputs.
Yes, it sheds some power in comparison – 80W per channel into 8 ohms, as opposed to the AVR-X2300W’s 95W – and forgoes a slightly cleaner interface, more advanced high-density feet, a few connections and a better remote control.
Denon says there are slight differences in the audio circuitry and power supplies, too.
Even so, on paper the AVR-X1300W appears to be good value indeed.
MORE: Dolby Atmos – What is it? How can you get it?
Sound
We settle down for Star Wars: The Force Awakens and there’s a genetic likeness between the two’s tonality, the 1300W’s presentation is warm, weighty and articulate – and not without the punch and authority to get your hands rubbing together as the epic symphonic orchestration scores the space opera’s opening crawl.
MORE: 10 of the best film scenes to test surround sound
MORE: Best home cinema amplifiers 2016
The 15W-per-channel discrepancy in power may not seem much in numerical terms, but in practise holds the weight of a 1-0 football win, the difference between a powerful and mightily powerful sound.
MORE: Best home cinema deals
Features
Ergo, we recommend that be your first pit stop after unboxing the AVR-X1300W.
The Denon can work wirelessly in a 5GHz waveband (or a 2.4GHz), but we’d go down the ethernet-cable route for optimum stability.