Samsung UE40JU7000 review
What Hi-Fi? Verdict
Didn’t think you could get good 4K at 40in? Think again. This is a superb all-rounder for the money
Pros
    Sharp, detailed picture
    Superb contrast
    Great colour balance
    Well specified
Cons
    Lacks a few on demand services
    Could be tricky to wall mount
Samsung has had a good run in the star ratings with its JU7000 series televisions. So far, we’ve seen 65in and 48in versions of this upper mid-range 4K set, and now we have the baby of the group at 40in – the smallest size screen Samsung has to offer in UHD.