Sony KDL-46W905A review
What Hi-Fi? Verdict
Pros
    Stacks of detail
    Good black levels
    Crisp 3D
Cons
    Whites could be brighter
    Contrast could be better
    Lacks picture punch of rivals
It’s been a few months now since we saw the top-end 55in model of Sony’s flagship W9 range, the Sony KDL-55W905A. While there was plenty to like from the new look Sony TV, we also found enough to grumble about that meant it fell short of our top five-star grade.
Latest Videos From
Sony KDL-46W905A: picture
Of course, performance is really what counts, so we kick off with a Blu-ray of Sucker Punch to see how the Sony 46 inch W9 fares. The gloomy opening scene is portrayed with stacks of crisp detail and sharp, precise lines.
The black levels are impressive, and we’re pleased to report that the viewing angle issues that we found with the 55in version don’t seem to affect the 46in version in the same way.
Sony KDL-46W905A: 3D performance
Finally we take a look at 3D. Like the 55in version, the 46W905A is an active 3D set and comes with four pairs of glasses in the box. While we tend to prefer passive 3D for comfort, there’s no denying the increased sense of depth and space that active brings to the table, and this Sony W9 demonstrates this superbly.
Sony KDL-46W905A: sound
Sony KDL-46W905A: verdict
Overall the Sony KDL-46W905A is a very capable TV, which seems to fix some issues we noticed in the 55in version, but adopts a few of its own in the process. We love the layer upon layer of detail it shows, but the picture lacks the punch and natural vibrancy we’ve seen elsewhere, not to mention a white level performance that leaves us wanting a little bit more.