Sony KDL-37W5500 review
What Hi-Fi? Verdict
Sony’s ‘W’ series is back to winning ways with a belting, benchmark-setting performance
Pros
    Full feature-set
    punchy whites
    natural colour palette
    excellent depth and detail
Cons
    Blacks could be truer
On paper, this is undoubtedly one of the most attractive propositions if you are looking for a 37in LCD TV.
The '37W5500 uses many of Sony's newest picture processing technologies, including Bravia Engine 3 and Motionflow 100Hz.
However, when we featured a 40in set from the W5500 range back in our May 2009 issue, it was troubled by excessive backlight bleed – to such an extent that it missed out on a five-star rating. Could history be about to repeat itself?